14 lutego, 2014
Chleb żytni na zakwasie
Posted in : on by : Kuchnia Smaków Tagi: chleb, chleb żytni domowy, mąka, mąka żytnia, zakwas
Dzisiaj przepis na przepyszny domowy chleb żytni na zakwasie. Potrzeba jednak poświęcić trochę więcej czasu, gdyż musimy przygotować zakwas. Jednak można spokojnie później go sobie hodować i karmić aby mieć już przygotowany i piec co kilka dni ten jakże smaczny chlebek. Chleb żytni na zakwasie bardzo długo zachowuje świeżość. Aby chleb był bardziej puszysty dodajemy drożdże. Spowoduje to, że nie będzie taki zbity i twardy. Zapraszam do przepisu i pieczenia.
Ingredients
- 300 g mąki żytniej (typ 720)
- 50 ml ciepłej wody
- 200 ml zakwasu
- 15 g świeżych drożdzy
- 1,5 łyżeczki soli
Method
Step 1
Wsypujemy mąkę do miski miksera, rozpuszczamy drożdże w ciepłej wodzie i wlewamy do miski. Mieszamy wszystko dokładnie.
Step 2
Następnie dodajemy 200 ml zakwasu i sól. Konsystencja ciasta musi być luźna. To znaczy jak dotkniemy dłonią to lekko zaczyna się przyklejać. Jeżeli będzie za dużo mąki, to chleb będzie po upieczeniu zbyt suchy i twardy.
Step 3
Wykładam ciasto do plastikowej miski i owijam całość folią streczową oraz ściereczką lnianą. Filia nie pozwoli na wyschnięcie ciasta. Odstawiam na 2 godziny.
Step 4
Obsypuję blat mąka i wykładam na nią ciasto. Przyciskam delikatnie i składam rogami do środka (jak koperta). Po czym sklejam wszystkie rogi na środku bochenka, odwracam do góry nogami - złączeniem do dołu i formuję bochenek, wciskając delikatnie boki bochenka pod spód. Obsypuję bochenek z wierzchu mąką i odstawiam na około 1 godzinę do wyrośnięcia. Powyższe zabiegi spowodują, że bochenek będzie rósł do góry a nie na boki.
Step 5
Nagrzewam piekarnik do 240 stopni. Podczas nagrzewania piekarnika, wstawiam do niego naczynie z wodą. Spowoduje to stworzenie odpowiedniego środowiska w pierwszych minutach pieczenia chleba. Wkładamy bochenek i spryskujemy go wodą. Pozwoli to na uzyskanie pięknej i chrupkiej skórki.
Step 6
Po upieczeniu sprawdzam bochenek czy jest upieczony. W tym celu stukam od spodu. Jeżeli jest "głuchy" dźwięk, mam pewność, że bochenek jest upieczony. Układam bochenek na kratce i czekam do ostygnięcia. Można jeszcze w trakcie stygnięcia spryskać bochenek wodą aby dostarczyć chlebowi wilgoci. Smacznego 🙂