HomeRecipeChleb żytni na zakwasie

Chleb żytni na zakwasie

Posted in : on by : Kuchnia Smaków Tagi: , , , ,

Dzisiaj przepis na przepyszny domowy chleb żytni na zakwasie. Potrzeba jednak poświęcić trochę więcej czasu, gdyż musimy przygotować zakwas. Jednak można spokojnie później go sobie hodować i karmić aby mieć już przygotowany i piec co kilka dni ten jakże smaczny chlebek. Chleb żytni na zakwasie bardzo długo zachowuje świeżość. Aby chleb był bardziej puszysty dodajemy drożdże. Spowoduje to, że nie będzie taki zbity i twardy. Zapraszam do przepisu i pieczenia.

Ingredients

  • 300 g mąki żytniej (typ 720)
  • 50 ml ciepłej wody
  • 200 ml zakwasu
  • 15 g świeżych drożdzy
  • 1,5 łyżeczki soli

Method

Step 1

Wsypujemy mąkę do miski miksera, rozpuszczamy drożdże w ciepłej wodzie i wlewamy do miski. Mieszamy wszystko dokładnie.

Step 2

Następnie dodajemy 200 ml zakwasu i sól. Konsystencja ciasta musi być luźna. To znaczy jak dotkniemy dłonią to lekko zaczyna się przyklejać. Jeżeli będzie za dużo mąki, to chleb będzie po upieczeniu zbyt suchy i twardy.

Step 3

Wykładam ciasto do plastikowej miski i owijam całość folią streczową oraz ściereczką lnianą. Filia nie pozwoli na wyschnięcie ciasta. Odstawiam na 2 godziny.

Step 4

Obsypuję blat mąka i wykładam na nią ciasto. Przyciskam delikatnie i składam rogami do środka (jak koperta). Po czym sklejam wszystkie rogi na środku bochenka, odwracam do góry nogami - złączeniem do dołu i formuję bochenek, wciskając delikatnie boki bochenka pod spód. Obsypuję bochenek z wierzchu mąką i odstawiam na około 1 godzinę do wyrośnięcia. Powyższe zabiegi spowodują, że bochenek będzie rósł do góry a nie na boki.

Step 5

Nagrzewam piekarnik do 240 stopni. Podczas nagrzewania piekarnika, wstawiam do niego naczynie z wodą. Spowoduje to stworzenie odpowiedniego środowiska w pierwszych minutach pieczenia chleba. Wkładamy bochenek i spryskujemy go wodą. Pozwoli to na uzyskanie pięknej i chrupkiej skórki.

Step 6

Po upieczeniu sprawdzam bochenek czy jest upieczony. W tym celu stukam od spodu. Jeżeli jest "głuchy" dźwięk, mam pewność, że bochenek jest upieczony. Układam bochenek na kratce i czekam do ostygnięcia. Można jeszcze w trakcie stygnięcia spryskać bochenek wodą aby dostarczyć chlebowi wilgoci. Smacznego 🙂

Dodaj komentarz