HomeRecipeChleb biały pszenny

Chleb biały pszenny

Posted in : on by : Kuchnia Smaków Tagi:

Przepyszny chleb biały pszenny – można powiedzieć że codzienny, gdyż taki smaczny że można go piec cały czas. Piękna i smaczna chrupka skórka, miękki środek i cudowny aromat i co najważniejsze bardzo prosty w wykonaniu. Jest to mój pierwszy chleb który upiekłem, tak więc chyba stopień trudności nie jest największy. Mogę polecić go każdemu, kto chciałby poczuć aromat pieczonego chleba u siebie w domu.

Zapraszam do zapoznania się ze składnikami oraz krokami.

Ingredients

  • 500 g mąki pszennej (typ 550)
  • 250 ml. wody ciepłej
  • 15 g świeżych drożdży
  • 100 ml barszczy białego
  • 1,5 łyżeczki soli

Method

Step 1

Wsypuje mąkę pszenną do miski miksera.

Step 2

Następnie w szklance rozrabiam drożdże w ciepłej wodzie i wlewam do robota.

Step 3

Dodaję kolejne składniki - sól, barszcz biały i wyrabiam na wolnych obrotach. W między czasie sprawdzam konsystencję ciasta. Konsystencja ciasta musi być luźna. To znaczy jak dotkniemy dłonią to lekko zaczyna się przyklejać. Jeżeli będzie za dużo mąki, to chleb będzie po upieczeniu zbyt suchy i twardy. W między czasie można dolać ciepłej wody i znowu wyrobić, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji ciasta.

Step 4

Wykładam ciasto do plastikowej miski i owijam całość folią streczową oraz ściereczką lnianą. Filia nie pozwoli na wyschnięcie ciasta. Odstawiam na 2 godziny.

Step 5

Obsypuję blat mąka i wykładam na nią ciasto. Przyciskam delikatnie i składam rogami do środka (jak koperta). Po czym sklejam wszystkie rogi na środku bochenka, odwracam do góry nogami - złączeniem do dołu i formuję bochenek, wciskając delikatnie boki bochenka pod spód. Obsypuję bochenek z wierzchu mąką i odstawiam na 1 godzinę do wyrośnięcia. Powyższe zabiegi spowodują, że bochenek będzie rósł do góry a nie na boki.

Step 6

Nagrzewam piekarnik do 240 stopni. Podczas nagrzewania piekarnika, wstawiam do niego naczynie z wodą. Spowoduje to stworzenie odpowiedniego środowiska w pierwszych minutach pieczenia chleba. Wkładamy bochenek i spryskujemy go wodą. Pozwoli to na uzyskanie pięknej i chrupkiej skórki.

Step 7

Po 10 minutach pieczenia, zmniejszam temperaturę do 210 stopni. W czasie pieczenia spryskujemy bochenek jeszcze z 3 razy.

Step 8

Po upieczeniu sprawdzam bochenek czy jest upieczony. W tym celu stukam od spodu. Jeżeli jest "głuchy" dźwięk, mam pewność, że bochenek jest upieczony. Układam bochenek na kratce i czekam do ostygnięcia. Można jeszcze w trakcie stygnięcia spryskać bochenek wodą aby dostarczyć chlebowi wilgoci. Smacznego 🙂

 

Dodaj komentarz