HomeRecipeChleb pszenno-żytni

Chleb pszenno-żytni

Posted in : on by : Kuchnia Smaków Tagi: , ,

Chleb pszenno-żytni to także chleb codzienny. Poniższy przepis oraz ilość dobranych składników pozwala na jego codzienne pieczenie dla 3-4 osobowej rodziny. Dodanie mąki żytniej powoduje, że chleb jest delikatnie ciemniejszy, jednak pozostaje dłużej świeży a także nie kruszy się. Zapraszam do zapoznania się z przepisem oraz do wspólnego pieczenia.

Smacznego

Ingredients

  • 500 g mąki pszennej (typ 550)
  • 100 g mąki żytniej
  • 18 g świeżych drożdży
  • 150 ml barszczy białego
  • 250 ml wody ciepłej
  • 1,5 łyżeczki soli

Method

Step 1

Wsypuję mąkę pszenną oraz żytnią do miski miksera w celu dokładnego wymieszania obu składników.

Step 2

Następnie w szklance rozrabiam drożdże w ciepłej wodzie i wlewam do robota.

Step 3

Dodaję kolejne składniki - sól, barszcz biały i wyrabiam na wolnych obrotach. W między czasie sprawdzam konsystencję ciasta. Konsystencja ciasta musi być luźna. To znaczy jak dotkniemy dłonią to lekko zaczyna się przyklejać. Jeżeli będzie za dużo mąki, to chleb będzie po upieczeniu zbyt suchy i twardy. W między czasie można dolać ciepłej wody i znowu wyrobić, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji ciasta.

Step 4

Wykładam ciasto do plastikowej miski i owijam całość folią streczową oraz ściereczką lnianą. Filia nie pozwoli na wyschnięcie ciasta. Odstawiam na 2 godziny.

Step 5

Obsypuję blat mąka i wykładam na nią ciasto. Przyciskam delikatnie i składam rogami do środka (jak koperta). Po czym sklejam wszystkie rogi na środku bochenka. Wkładam ciasto do koszyczka w celu wyrośnięcia, wcześniej obsypując obficie mąką, co nie pozwoli na przyklejenie się ciasta do koszyczka. Następnie dokładnie owijam koszyczek z ciastem ściereczką lnianą i odstawiam do wyrośnięcia na 45 minut.

Step 6

Nagrzewam piekarnik do 240 stopni. Podczas nagrzewania piekarnika, wstawiam do niego naczynie z wodą. Spowoduje to stworzenie odpowiedniego środowiska w pierwszych minutach pieczenia chleba. Wkładam bochenek i spryskuje go wodą. Pozwoli to na uzyskanie pięknej i chrupkiej skórki.

Step 7

Po 10 minutach pieczenia, zmniejszam temperaturę do 210 stopni. W czasie pieczenia spryskujemy bochenek jeszcze z 3 razy.

Step 8

Po upieczeniu sprawdzam bochenek czy jest upieczony. W tym celu stukam od spodu. Jeżeli jest "głuchy" dźwięk, mam pewność, że bochenek jest upieczony. Układam bochenek na kratce i czekam do ostygnięcia. Można jeszcze w trakcie stygnięcia spryskać bochenek wodą aby dostarczyć chlebowi wilgoci. Smacznego 🙂

Dodaj komentarz